
S blížiacim sa zimným obdobím sa spája obdobie chrípok či prechladnutí. K tomu sa pridala momentálna pandemická situácia vyvolaná vírusom Covid-19, ktorý má podobné prejavy ako chrípka: horúčka, kašeľ, svalová slabosť a pod. V nasledujúcich riadkoch sme sa zamerali na obzvlášť špecifických pacientov, teda pacientky a to budúce a dojčiace mamičky.
Ktoré lieky na kašeľ sú vhodné v období tehotenstva a ktoré zas v období dojčenia? Ktoré čaje môžu a ktoré sa zas neodporúčajú? Je lepšie podať Paralen alebo Ibalgin? S týmito všetkými otázkami pracujeme pravidelne a preto sme sa rozhodli danú tému rozpracovať a aj takouto cestou poradiť čerstvým a budúcim mamičkám.
Rovnako ako pri iných ochoreniach v tehotenstve tak aj pri kašli, bolesti či horúčke odporúčame užívať nasledovné liečivá len v prípade, že si to stav vyžaduje a po konzultácii s Vašim lekárom.

HORÚČKA A BOLESŤ
Jedná sa o príznaky, kedy nám telo vysiela správu, že niečo nie je v poriadku. Horúčka je definovaná ako zvýšenie telesnej teploty nad 38 °C. Väčšina tehotných žien užíva lieky na zníženie horúčky krátkodobo.
Najbezpečnejším, účinným a najpoužívanejším, a teda liekom prvej voľby v tehotenstve je paracetamol (Paralen, Medipyrin, Panadol), ktorý je možné užívať v celom priebehu gravidity.
Ďalším liečivom proti bolesti a teplote je známy ibuprofén (Ibalgin, Brufen, MIG 400, Nurofen). Tieto liečivá sú však v tehotenstve zaradené medzi lieky druhej voľby, preto ich užívanie je vhodné len po konzultácii s lekárom. Obzvlášť nebezpečné sú v 3. trimestri to znamená po 28. týždni tehotenstva.
Kyselina acetylsalicylová (Acylpirín, Anopyrin) sa ako liek proti bolesti a horúčke v tehotenstve neodporúča.
Dojčenie predstavuje špecifické obdobie matky, pri ktorom je potrebné dbať ohľad na bezpečnosť užívaných liečiv a teda ich prestup do materského mlieka.
Medzi bezpečné analgetiká a antipyretiká v čase dojčenia patrí paracetamol a ibuprofén, ktoré do materského mlieka prestupujú v minimálnom zanedbateľnom množstve.
Pri horúčkovitých a bolestivých stavoch sa odporúča lieky brať v tabletovej forme poprípade vo forme čípok.
V žiadnom prípade nepodávame v kombinácii so pseudoefedrínom (Modafen, Nurofen stopgrip) alebo fenylefrínom (Coldrex, Theraflu, Paralen grip). Tie sú v čase tehotenstva a dojčenia kontraindikované!
KAŠEĽ
V tehotenstve je pri suchom kašli možné podať liečivo butamirát (Sinecod, Tusin, Stoptussin). Tieto lieky možno dostať bez lekárskeho predpisu. Ak to stav dovoľuje odporúča sa im vyhýbať v 1. trimestri, teda do 14. týždňa tehotenstva. Pri závažných dráždivých kašľoch môžu byť málo účinné. V takých prípadoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Po zhodnotení závažnosti stavu, pacientky krátkodobo užívajú kodeín, ktorý je viazaný na lekársky predpis. V období blížiaceho sa pôrodu sa kodeín neodporúča pre riziko dychového útlmu novorodenca po narodení.
Počas dojčenia kodeín prechádza do materského mlieka, spôsobuje dychový útlm novorodencov a dojčiat, preto sa neodporúča užívať ho. Výnimkou je jednorazové podanie pri inak neutíšiteľnom kašli po konzultácii s lekárom.
Vhodnou alternatívou je už spomínaný butamirát, ktorý do materského mlieka neprestupuje a je teda bezpečný. Rovnako je to aj kombinácia butamirátu s guajfenézinom (Stoptussin), ktorý sa považuje za bezpečný.
Pri vykašliavaní v tehotenstve a počas dojčenia je možné užiť ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene), bromhexin (Bromhexin), acetylcystein (ACC long). Všetky látky sú odporúčané len vo forme tabliet a prednostne v monoterapii to znamená nekombinovať. Dôležité je zachovať režimové opatrenia.
Platí, že najúčinnejším a najlacnejším liekom na akýkoľvek druh kašľa je dostatok tekutín. Tie často dopĺňame vo forme čajov.

Všeobecne pri užívaní bylín je kvôli bezpečnosti potrebné sa držať istých zásad:
-dávame prednosť bylinným prípravkom z dôveryhodných zdrojov
-čaje je vhodné striedať
-najväčšia opatrnosť je v 1. trimestri vzhľadom na vývoj orgánov plodu
-najvhodnejšie sú čaje z jednej rastliny nie zmesi rastlín ( pokiaľ nejde o čaje pre tehotné)
-niektoré rastliny majú možné interakcie s ostatnými (Ľubovník bodkovaný)
V tehotenstve
vhodné: brusnice, baza čierna, fenikel, rumanček, islandský lišajník, valeriana, ľanové semeno, mäta, medovka, zázvor
nevhodné: aloe vera, arnika, brečtan, dubová kôra, echinacea, sladké drievko, medvedica lekárska, myrha, podbeľ, ploštičník, škorica vo vysokých dávkach, šalvia, tymián, ženšeň
Pri dojčení musíme dbať tiež na niektoré aspekty:
– nadmerné pitie čajov nie je vhodné
– alkoholické extrakty (tinktúry) nie sú vhodné, pretože okrem iného alkohol znižuje tvorbu mlieka
– rada rastlinných liečiv hlavne s obsahom éterických olejov môže ovplyvniť chuť mlieka
– dávame prednosť bylinným prípravkom z dôveryhodných zdrojov
– čaje je vhodné striedať
Rastliny, ktoré ovplyvňujú tvorbu materského mlieka:
– tvorbu materského mlieka zvyšujú (laktagogá): fenikel, rasca, aníz, žihľava
– nedoporučuje sa: aloe, arnika, ginkgo, kava kava, sladké drievko, medvedica, podbeľ, rebarbora, senna, ženšeň, efedra (chvojník)
Tak ako bolo vyššie spomenuté, je potrené podotknúť a zvýrazniť, že hore uvedené liečivá odporúčané pri kašli, bolesti či horúčke sa užívajú len v nevyhnutnom prípade, keď sa zdravotný stav zhoršuje a po konzultácii s Vašim lekárom alebo lekárnikom . V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Radi Vám poradíme!
Milé mamičky, prajeme Vám, aby ste v tomto krásnom a zároveň náročnom období ostali Vy i Vaše ratolesti zdravé ! (PharmDr. Ján Straka a kol.)
- Farmakoterapie v těhotenstve a při kojení. MUDr. Jan Vachek, Prof. MUDr. Vladimí Tesař, DrSc.,MBA,FASN,FERA,MUDr. Kateřina Maxová, MUDr. et PhDr. Oskar Zakiyanov, Ph.D., 2016., Praha
- Scandinavian Journal of Pain, Volume 17, Issue 1, Pages 445–446, eISSN 1877-8879, ISSN 1877-8860
- Moderní farmakoterapie v gynekologii a porodnictví. Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., Prof. MUDr. Jaromír Mašata a kol.,2019., ČR