Recyklácia a triedenie liekov

Papier patrí do modrého vreca, sklo do zeleného, plasty do žltého. Ale čo s liekmi? Kam vyhodiť paralen, ktorý nám doma už predbehol dátum expirácie, kam masť, na ktorú sme dlhé roky zabudli a kozmetiku, ktorú sme časom prestali užívať, lebo sme z nej mali suchú pokožku?

Lieky sú špecifický druh prípravku. Zaraďujeme ich medzi nebezpečný odpad, preto aj ich separácia je špecifická. Nespotrebované lieky sa nesmú likvidovať ako bežný komunálny odpad. NIKDY ICH NESPLACHUJEME ALEBO NEVYHADZUJEME DO KOŠA! Liečivá totiž prechádzajú do pôdy a podzemných vôd, kde dochádza ku kontaminácii, ktorú nedokážu zbaviť ani čističky odpadových vôd. Jediným správnym rozhodnutím ako sa zbaviť liekov je vrátiť ich naspäť do lekárne. Každá lekáreň je zo zákona povinná bezplatne prijať tieto lieky, uchovať a odovzdať špecializovaným spoločnostiam.

 

Ako správne odovzdať lieky do lekárne?

Často sa nám stáva, že lieky sú odovzdané do separácie v krabičkách s príbalovými letákmi. Liek, či už ide o tablety, sirupy, inhalačné spreje, masti a gély je potrebné odovzdať v lekárni vo vnútornom obale (v tube, blistri, sklenenej fľaštičke). Vonkajší obal spolu s príbalovým letákom separujeme podľa všeobecných pravidiel doma. Medzi lieky, ktoré sa vracajú späť do lekárne, zaraďujeme aj veterinárne lieky.

 

Použité striekačky, ktoré tvoria s ihlou jeden celok, sa zbierajú zvlášť do plastových fliaš a odovzdávajú sa spolu s ostatným odpadom. Nikdy ich nevkladáme medzi ostatné separované lieky!

K liekom určeným na odpad do lekárne nezaraďujeme výživové doplnky (vitamíny), homeopatické lieky či odpad zo zdravotníckych pomôcok a kozmetických prípravkov.

Staré vitamíny a výživové doplnky sa môžu zosypať do jedného vrecka, pevne uzavrieť a vyhodiť do komunálneho odpadu.  Tieto tablety nelámeme ani inak nemeníme ich vzhľad a nesplachujeme ich do kanalizácie. Podľa FDA (Food and Drug Administration) by sa však mali pred vyhodením do zmesového odpadu zmiešať s nejakým prírodným materiálom (popol, hlina, usadenina z kávy). Dôvodom je to, aby tablety nelákali ku konzumácii človeka alebo nejaké zviera.

Najnovšie sa nesmú odovzdávať do lekárne ani rozbité ortuťové teplomery. Pri rozbitom ortuťovom teplomeri sa má kontaktovať spoločnosť , ktorá zastrešuje komplexné služby v nakladaní s odpadom.

Čo s kozmetikou?

Je niekoľko spôsobov ako sa zbaviť nepotrebnej kozmetiky:

  1. V každej obci je samostatná odpadová politika potenciálne toxických materiálov. Horľavé alebo chemicky agresívne výrobky ako laky na nechty, odlakovače, spreje, laky na vlasy či voňavky sú považované za nebezpečný toxický odpad. Odovzdanie týchto produktov na oficiálne miesto sa považuje za relatívne isté riešenie ako recyklovať bezpečne a že sa toxické látky nedostanú do pôdy.
  2. Čo sa týka zvyškov krémov, ktoré neobsahujú liečivo, sa odporúča vytlačiť ostatok do vreckovky , obal recyklovať samostatne a papierovú vreckovku vhodiť do komunálneho odpadu.
  3. Tekutá a polotuhá kozmetika sa vleje do fľaše, ktorá je pevne uzatvorená. Obaly sa opláchnu a recyklujú podľa všeobecných pravidiel a pokiaľ sa nejedna o žiadnu toxickú látku alebo o liečivo fľaša s obsahom tekutej kozmetiky sa vyhodí do komunálneho odpadu.
  4. V niektorých predajniach kozmetík sa zbiera nespotrebovaná kozmetika.

Správne separovanie odpadu nás síce stojí viac času, ako len hodiť všetky veci do jedného vreca. Je potrebné si uvedomiť dôležitosť recyklovania. Práve ním chránime seba aj miesto, kde žijeme.

PharmDr. Ján Straka

zdroj:

https://cosmeticsinfo.org/shelf-life-and-expiration-dates

1.9 million+ Stunning Free Images to Use Anywhere – Pixabay

Ako správne vyhadzovať lieky? | ŠÚKL (sukl.sk)

Zneškodňovanie odpadov (likvidacialiekov.sk)